Engram Project
Co to jest engram?
Engram to zakodowana w mózgu uzyskana dzięki doświadczeniu informacja, zwana także śladem pamięciowym. Zasoby engramów danej osoby są biologicznym podłożem pamięci oraz podstawą niepowtarzalnej indywidualności każdej istoty ludzkiej.
Czym jest Projekt Engram?
Każda czynność, zdarzenie następuje po kolejnym, ma ogromny wpływ na następne działanie. To zadziwiające jak jeden drobny szczegół potrafi czasem zmienić całe życie. Nic nie jest bez znaczenia, wszystko ma swoją funkcję, bez wyjątku czy jest to zdarzenie pozytywne czy negatywne – każde nas kształtuje i pozwala być takimi jakimi jesteśmy. Te wzajemne relacje każdego dnia i zdarzeń, roli wspomnień oraz pamięci były punktem wyjścia do stworzenia Projektu Engram, który jest swoistym pomnikiem pamięci.
Projekt Engram to interaktywna, multimedialna wystawa w przestrzeni otwartej – realnej oraz wirtualnej. Składa się z małych form graficznych w formie wlepek umieszczonych w rożnych miejscach. Każdy znak jest unikatowy, powstawał w technice linorytu na podstawie historii którą reprezentuje. Przez to, że każdy engram jest lokalizowany i ma swoje własne współrzędne GPS – znajdują się one tylko i wyłącznie na terenach otwartych. Każdy engram kryje za sobą autentyczną historię – zdarzenia, wspomnienia, które stanowią wyjątkową wartość dla ich autorów.
Dzięki specjalnej aplikacji, każdy może poznać te opowieści, a także na bazie dostępnych engramów, tworzyć ich własną kolekcję (aplikację możesz pobrać skanując kod QR znajdujący się przy każdym Engramie lub pobrać ją ze strony internetowej).
Wyszukaj Engram na mapie w aplikacji lub na stronie internetowej, udaj się w to miejsce i zeskanuj znaleziony kod. Każdy kolejny zeskanowany Engram będzie tworzył kolejny punkt sieci.
Możesz dołączyć do projektu wypełniając ankietę (znajdziesz ją na stronie internetowej), także dzięki Tobie sieć Engramów może się rozrosnąć! Każdy następny Engram będzie tworzony na podstawie dostarczonej poprzez ankietę historii.
Autorzy:
Projekt jest częścią dyplomu magisterskiego Anny Pikuły realizowanego w Pracowni Intermediów i Technik Cyfrowych oraz w Pracowni Druku Wypukłego na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku Grafika. Warstwa programistyczna powstała we współpracy z Laboratorium Innowacyjnych Systemów Symulacyjnych Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach przez Karola Jędrasiaka, Artura Ryta, Beniamina Wnęka i Mariusza Domżała.